STK Pula slavi 50 godina postojanja

Pula_Hrvatska_50godina_2024

Ove godine STK Pula slavi 50 godina postojanja, a za taj veliki jubilej igrat će se revijalni susret članova Pule i muške seniorske reprezentacije Hrvatske.

Susret će se igrati 20. studenoga 2024. u 17,30 sati u dvorani Dina Pervan Rabelo – Dom sportova Mate Parlov.

S obzirom da je ovo veliki jubilej jedne od perjanica hrvatskog klupskog stolnog tenisa izvdojili smo kratku povijest kluba.

Kratka povijest STK Pula

Razdoblje od 1974. – 1984.

Stolni tenis se u Puli organizirano igrao i prije osnutka kluba još u 60-im godinama prošlog stoljeća u sklopu Sportskog društva Uljanik, ali Stolnoteniski klub Pula osnovan je 17. 12. 1974. Klub je u svojim počecima radio na dvije lokacije, na Stoji i u Šijani, a nastupalo se u tada popularnoj i masovnoj gradskoj stolnoteniskoj ligi i regionalnim natjecanjima.
Izgradnjom bivšeg Doma Mladosti 1978. STK Pula dobiva malu stolnotenisku dvoranu na tri stola koja je u to vrijeme u potpunosti zadovoljavala potrebe kluba. Početkom 80-ih godina klub je već najjači I najorganiziraniji klub u PiG regiji, počinje se trenirati dva puta dnevno i dolaze prvi veći uspjesi na nivou Republike Hrvatske. Klub je tada u punom zamahu te kreće s natjecanjima I na državnom nivou na području cijele bivše Jugoslavije. Prvi veći međunarodni uspjesi su je osvajanje tri put zaredom Trofeja Jadrana, tada velikog međunarodnog turnira mediteranskih zemalja.

Razdoblje od 1984. – 1994.

Muška momčad i ženska ekipa ulaze iz Republičke (Hrvatske) u tadašnju međurepubličku ligu, ustvari drugu ligu bivše Jugoslavije. Godine 1984. muška momčad izabrana je za najuspješniju momčad grada Pule, nekoliko naših igrača i igračica bilježi prve nastupe za Republičku (Hrvatsku) reprezentaciju, a osvajaju se i prva odličja na državnim natjecanjima bivše Jugoslavije. Ženska ekipa plasirala se u 1. Jugoslavensku ligu, tada najveći rang natjecanja. Klub kontinuirano raste i napreduje ali krajem 80-ih godina vodeći igrači odlaze u druge Hrvatske klubove i inozemstvo.
Ubrzo počinje Domovinski rat kada se malo nastupalo iz objektivnih ratnih razloga, ali klub je i dalje živio, radio i opstao!

Razdoblje od 1994. – 2004.

Nakon osamostaljenja Republike Hrvatske klub se posvećuje razvoju novih generacija igrača i igračica te osvaja prve državne naslove u mlađim uzrastima, a naši igrači debitiraju na međunarodnim natjecanjima i europskim prvenstvima za kadetsku i juniorsku reprezentaciju Hrvatske. Od
1998. ženska ekipa ulazi u 1. Hrvatsku ligu (današnju Superligu) i postaje stabilan prvoligaš, a muška momčad ulazi u 1. Hrvatsku ligu (Superligu) 2000. gdje neprekidno nastupa sve do danas. Godine 1999. ženska ekipa STK Pula izabrana je za najuspješniju ekipu Istarske Županije u konkurenciji svih sportova. U mlađim uzrasnim kategorijama dominiramo u Republici Hrvatskoj, osvajamo gotovo sve pojedinačne i ekipne naslove državnih prvaka. Ponosni smo na 11 naših igrača koji su u istom razdoblju nastupali za kadetsku i juniorsku reprezentaciju Hrvatske.
Na najvećem turniru kadetskog klupskog uzrasta u Europi, Kinder Olimpijadi u njemačkom Düsseldorfu, u konkurenciji preko 1500 igrača iz cijele Europe dvije godine zaredom (2000. i 2001.) smo najuspješniji klub. Osvajaju se i medalje u dresu Hrvatske reprezentacije, na međunarodnim natjecanjima, Europskom kadetskom prvenstvu i Olimpijskim igrama mladih u Parizu. Od 2003. godine ženski dio kluba se dogovorno i ciljano zbog strateških, organizacijskih i praktičnih razloga formalno odvaja i postaje zaseban klub ŽSTK Pula.

Razdoblje od 2004. – 2014.

Od 2006. muška momčad ulazi u finale play-offa Superlige i postaje seniorski viceprvak Hrvatske. Iste godine STK Pula proglašen najboljom momčadi grada Pule. Te 2006. godine po prvi puta nastupamo u europskom natjecanju, ETTU Kupu u Rotterdamu, a 2008. postajemo mlađe seniorski momčadski prvaci Hrvatske. Ponovo nastupamo u Europi, ovog puta u Srednjoeuropskoj ligi 2008. Te 2011. ŽSTK Pula proglašena je najboljom ekipom godine grada Pule. Uz sve to predano nastavljamo s radom i razvojem mladih igrača i igračica te odgajamo novu generaciju državnih prvaka i hrvatskih reprezentativaca.

Razdoblje od 2014. – 2024.

Pokrenut je projekt “Serva za budućnost” u suradnji s dječjim vrtićem “Mali svijet”. Počinje nova faza razvoja kluba u kojem radimo s djecom vrtićke dobi, a rezultati i benefiti tog projekta vidljivi su i danas. Istovremeno u trenažne procese uključujemo I osobe s invaliditetom i nakon nekoliko godina i u toj konkurenciji naši igrači osvajaju državne naslove, nastupaju za Hrvatsku paraolimpijsku reprezentaciju na najvećim europskim i svjetskim natjecanjima te Paraolimpijskim igrama. Redaju se uspjesi u svim kategorijama od najmlađih kadeta i kadetkinja do seniora i seniorki. Muška ekipa nekoliko je puta među četiri najbolje u Superligi, plasirala se i na Final Four Hrvatskog kupa, a ženska ekipa se nakon jedne godine ekspresno vraća u Superligu gdje uspješno igra i danas. Fokus je i dalje na razvoju domaćih igrača i igračica, koji postaju standardni članovi kadetskih muških i ženskih reprezentacija Hrvatske. Ove 2024. godine obilježavamo deset godina neprekidnog trajanja projekta “Serva za budućnost” koji je temelj našeg kontinuiranog rasta. U prilog tome spomenut ćemo da sadašnja generacija kadeta I juniora, koji su redom izdanci projekta ”Serva za budućnost” popularni Pandići, u razdoblju od 2017. – 2024. dominira hrvatskim stolnim tenisom. U tom razdoblju osvojili su čak 167 medalja na državnim prvenstvima mlađih dobnih uzrasta od najmlađih kadeta do juniora.